O mnie
Odkąd pamiętam, malowanie, rysowanie czy szkicowanie zawsze przychodziło mi z dużą łatwością, ale nigdy nie rozwijałam się w tym kierunku. Z profesjonalnym malarstwem zetknę- łam się dopiero w 2012 roku w Color Spa w Sopocie, które prowadziła Agnieszka Olędzka. Kończyłam wówczas książkę habilitacyjną i pomyślałam, że nadszedł moment, aby zająć się swoją pasją. Koleżanka z pracy zaprosiła mnie na pierwsze spotkanie i tak zaczęło się moje świadome malowanie, które w 2013 roku zakończyło się pierwszą skromną wystawą.
Odkąd pamiętam, malowanie, rysowanie czy szkicowanie zawsze przychodziło mi z dużą łatwością, ale nigdy nie rozwijałam się w tym kierunku. Z profesjonalnym malarstwem zetknę- łam się dopiero w 2012 roku w Color Spa w Sopocie, które prowadziła Agnieszka Olędzka. Kończyłam wówczas książkę habilitacyjną i pomyślałam, że nadszedł moment, aby zająć się swoją pasją. Koleżanka z pracy zaprosiła mnie na pierwsze spotkanie i tak zaczęło się moje świadome malowanie, które w 2013 roku zakończyło się pierwszą skromną wystawą.
Do dzisiaj inspiruje mnie malarstwo współczesne, które sięga do różnych technik i u podstaw którego leżą abstrakcja i minimalizm. Moje obrazy to bardziej historie przeżyć. W swoim zamyśle nie mają więc oddawać rzeczywistości takiej, jaka ona jest, lecz taką, jaką ją widzę, są jej subiektywną interpretacją. Trudno też doszukiwać się w moich obrazach jednego konkretnego stylu malarstwa, ponieważ nie mam jednego kierunku, na którym się wzoruję. Na mój malarski sposób postrzegania rzeczywistości duży wpływ miały spotkania z Beatą Polak-Pelą, której dziękuję za rozmowy o malarstwie podczas wielogodzinnych spotkań przy kawie. Używając przenośni, mogłabym powiedzieć, że Beata kierowała moim pędzlem.
Do malarstwa wróciłam w 2019 roku, kiedy pełniłam funkcję prorektora ds. informatyzacji i umiędzynarodowienia. Wtedy też jednym z moich zadań było kierowanie projektem SEA EU i zorganizowanie wszystkiego od momentu formalnego rozpoczęcia projektu, czyli 1 października 2019 roku. Praca nad projektem to wysiłek wielu osób, które krok po kroku budowały zespół, uczestniczyły w spotkaniach i wyznaczały kierunek realizacji działań. Początki nie były łatwe, ale szliśmy do przodu, a każdy kolejny zamknięty etap dawał ogromną satysfakcję.
SEA EU by the Sea.
Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie
Anety Oniszczuk-Jastrząbek, Gdańsk 2022
Aneta Iwona Oniszczuk-Jastrząbek – urodzona 14XI1974 roku w Gdyni, jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego w dziedzinie nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w tematyce konkurencyjności, przedsiębiorczości i innowacyjności przedsiębiorstw oraz społecznej odpowiedzialności biznesu z uwzględnieniem gospodarki morskiej.
Jest autorką i współautorką monografii poświęconych przedsiębiorczości w budowaniu zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstwa oraz polityce morskiej. Uczestniczyła i uczestniczy w licznych unijnych oraz międzynarodowych programach naukowych, w tym m.in. Programie Ramowym Unii Europejskiej TRANSFORUM (2012–2014), Interreg South Baltic – SEAPLANSPACE (2018–2020), Interreg Baltic Sea Region – COMBINE (2019), European University – Projekt „European University of the Seas” – SEA EU (2019–2022), NAWA PROM 2 – Projekt: Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej (2019–2020), Horyzont Europa – CRISTAL (2022–2025). Jest członkiem towarzystw naukowych – Polskiego Towarzystwa Logistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Została odznaczona brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (2011) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015). Drogę naukową łączy z praktyką, a także z wieloma zmieniającymi się na przestrzeni lat funkcjami kierowniczymi na Uniwersytecie Gdańskim.
Czytaj dalej
Drogę naukową łączy z praktyką, a także z wieloma zmieniającymi się na przestrzeni lat funkcjami kierowniczymi na Uniwersytecie Gdańskim.
W 1997 roku uzyskała dyplom inżyniera w zakresie zarządzania i marketingu w gospodarce morskiej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, a rok później stopień magistra w specjalności zarządzanie organizacją na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Swoją drogę zawodową od początku związała z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie została zatrudniona w 1999 roku w Instytucie Transportu i Handlu Morskiego Wydziału Ekonomicznego UG. Tu zdobyła kolejne stopnie naukowe – doktora w 2003 roku, a następnie w 2015 roku doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.
Pracę naukową łączy z praktyką oraz funkcjami kierowniczymi zarówno na Wydziale Ekonomicznym UG, jak i w strukturach ogólnouczelnianych. W latach 1999–2005 była zastępcą prezesa ds. finansowych w jednym z przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką morską, a w latach 2004–2005 prorektorem ds. studenckich Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku. Od 2016 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Gospodarki Globalnej w Instytucie Transportu i Handlu Morskiego WE UG, a w latach 2016–2019 była dyrektorem tego Instytutu i opiekunem Studenckiego Klubu Biznesu.
Od 2019 roku jest kierownikiem Katedry Transportu i Handlu Morskiego WE UG. Jednocześnie w latach 2019–2020 została powołana na stanowisko prorektora UG ds. informatyzacji i umiędzynarodowienia oraz promocji. Wówczas też powierzono jej kierowanie projektem SEA EU, który formalnie zaczął funkcjonować od 1 października 2019 roku. Inicjatywa ta wywarła duży wpływ nie tylko na codzienne obowiązki prorektorskie prof. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, ale też wywołała wiele pozytywnych emocji, które przełożyły się na autorski projekt artystyczny – plan namalowania obrazu z każdego miasta, w którym mieści się uniwersytet partnerski SEA EU.
Po objęciu kolejnych funkcji administracyjnych – od 2020 roku członka dyrekcji Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji, w latach 2020–2021 dyrektor Centrum Komunikacji i Promocji UG, a od 2021 roku zastępcy kanclerza ds. informatyzacji, komunikacji i promocji UG – nie zarządzała już SEA EU na Uniwersytecie Gdańskim, ale kontynuowała swój projekt artystyczny związany z nim. Jego pokłosiem jest wystawa SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek oraz towarzyszący jej katalog.
Po każdym zmroku nadchodzi świt
Obrazy przedstawiające Bałtyk nocą i za dnia zostały wystawione na aukcję charytatywną Lions Club Gdynia. 6 stycznia ich autorka – Zastępca Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji UG dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG – zaprezentowała swoje dzieła podczas dobroczynnego Koncertu Sylwestrowego na Bis w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Prywatnie
Jestem mamą, mam psa i dwa koty.
Oprócz malarstwa interesuję się również tańcem i folklorem.
Uprawiam snooker oraz tenis.